Prvé dni v materskej škole predstavujú na pohľad jednoduchú etapu ľudského života, ale ak sa ocitnete v situácii, že každé ráno vám dieťa učiteľka musí vytrhnúť z náručia, pochopíte, že nejde o zanedbateľnú záležitosť. Každá matka prežíva odlúčenie ťažko a mala by sa s tým čo najrýchlejšie vyrovnať. Pre obe strany je to náročná situácia, ale dieťa je už vo veku, kedy je danú situáciu schopné zvládnuť. Prechod do škôlky musia v prvom rade po emocionálnej stránke zvládnuť rodičia a s veľkou pravdepodobnosťou to zvládnu aj deti.
Odporúčame rodičom obmedziť pobyt na minimum, aby nebol čas na vyjednávanie. Dôležité je nezneistiť dieťa a nedať na sebe znať citové rozpoloženie. Úlohu rodiča preberá učiteľka, a preto by rodičia mali mať k personálu dôveru. Získanie dôvery napomáha k zvládnutiu celého adaptačného procesu dieťaťa.
Pred nástupom dieťaťa do škôlky sa s ním čo najviac rozprávajte, prečo je škôlka pre detičky dôležitá a dobrá, pretože tu budú mať veľa nových kamarátov, nové hračky a naučia sa veľa nových vecí. Motivujte dieťa pozitívne.
Režim dieťaťa nastavte vopred na režim materskej školy, hlavne ranné vstávanie, obed, spanie po obede, olovrant. S dieťaťom hovorte o režime v škôlke, dieťa to potrebuje.
Dobré rady pre rodičov:
Keď bude v prvých dňoch vaše dieťa na vás visieť, bude kričať a plakať, že nechce ísť do škôlky, nestrácajte pevnú pôdu pod nohami. Dajte mu pusu a rýchlo odíďte a ani ten najhorší plač vás nemôže vrátiť späť. Je jasné, že ste v šoku a vaše dieťa tiež, ale vy musíte pozbierať sily a odísť. Neskôr s ním hovorte o situácii, ale iba keď bude pokojné. Aj keď sa vám situácia zdať byť krutá, dochádzku odporúčame neprerušiť, lebo by ste sa ocitli na úplnom začiatku.
Pre plačlivosť a nervozitu niekedy dieťatko v škôlke nechce jesť, majte preň pripravenú malú drobnosť, ktorú má rado.
Prichádzajte po dieťa usmiaty. Najväčšia chyba je, ak mu po príchode poviete: Ty moje chúďatko, ako si to prežilo? Už budeme spolu…Takto zmaríte všetku snahu učiteliek o to, aby sa dieťa cítilo v škôlke dobre. Ak prídete usmiaty a veselo sa budete pýtať na to, čo s deťmi robili a budete ho utvrdzovať v tom, že sa vám to páči, aj vaše dieťa bude spokojnejšie.
Môžete priniesť dieťatku malú obľúbenú hračku, bude mu dávať pocit bezpečia a istoty, pokiaľ sa poň vrátite.
Ak má dieťatko strach alebo úzkosť, snažte sa v pokoji doma zistiť, čoho konkrétne sa dieťa bojí. V spolupráci s učiteľkou sa snažte s tým bojovať.
Približne po dvoch týždňoch sa dieťa snaží o presadenie sa v kolektíve, upútava pozornosť na seba. Aj keď je dieťa komunikatívnejšie, je stále vyčerpané zo spracúvania nových podnetov, musí zvládať riešenia konfliktov pod vedením učiteľky. Často býva plačlivé a rodičia musia zvládnuť aj tieto situácie.
Nikdy neporovnávajte vaše dieťa s iným, každé dieťa je jedinečné. Každá adaptácia má aj šťastný koniec. Dieťatko si na kolektív zvykne a vy budete mať radosť, že ste ho podporovali, ako ste najlepšie vedeli.